Disponibilitate: nedisponibila
Preț: 35,00 LEI
ISBN: 978-973-50-1743-9
Autor(i): Edmund Husserl
Editura: Humanitas
Colecția: Acta Phaenomenologica
Anul apariției: 2007
Nr. pagini: 364 pagini
Categorii: Filosofie
Alaturi de Fiinta si timp a lui Martin Heidegger, Cercetarile logice reprezinta opera fundamentala a fenomenologiei. In aceasta lucrare, ce va fi publicata in traducere romaneasca in patru volume distincte, Edmund Husserl pune bazele unei directii de gandire care a dominat filozofia secolului al XX-lea, mai ales in spatiul continental. Edmund Husserl si-a elaborat complexa si nuantata pozitie pornind de la probleme logice si de teoria cunoasterii.
Acestea fac obiectul primului volum al Cercetarilor logice, Prolegomene la logica pura, aparut la Halle in 1900, pe baza a doua serii de conferinte tinute in acelasi oras in cursul verii si al toamnei anului 1896. Logica este legata esential de stiinta autentica, intrucat isi asuma sarcina de a cerceta principiile ultime ale cunoasterii. Ea investigheaza posibilitatea pura a stiintei in genere si ofera stiintei reale norme si directive. Logica are deci un sens teleologic - de a fi artizanul elementelor fundamentale ale problematicii epistemologice - pe care nu si l-a valorificat potrivit in succesiunea diferitelor etape istorice, dar pe care il va cultiva magistral prin contributia lui Edmund Husserl.
Comandă online Cercetari logice I. Prolegomene la logica pura la 35,00 lei isbn 978-973-50-1743-9 scrisă de Edmund Husserl, tiparită la editura Humanitas face parte din colecția Acta Phaenomenologica. cu plata ramburs sau online cu cardul. Momentan titlul Cercetari logice I. Prolegomene la logica pura nu este disponibil însa vă puteți înscrie pentru a fi notificat în momenul reaprovizionarii.
Conferinte pariziene si alte scrieri filosofice
Paideia
Alexandru Boboc, Edmund Husserl
9786067485110
184 pagini
An: 2021
Insemnari despre romani (Manuscrise inedite)
Academiei Republicii Populare Romane
Karl Marx
188 pagini
An: 1964
321 de vorbe memorabile ale lui Petre Tutea
Humanitas
Petre Tutea
128 pagini
An: 1993
Batrinetea si alte texte filosofice
Viitorul Romanesc
Petre Tutea
160 pagini
An: 1992
Organon II, Analitica prima
Stiintifica
Aristotel
278 pagini
An: 1958
Arhitectura existentei
Humanitas
Ilie Parvu
342 pagini
An: 1990