Disponibilitate: nedisponibila
Preț: 3,35 LEI
Coordonator(i): Tudor Nedelcea
Editura: Scrisul Romanesc
Anul apariției: 1995
Nr. pagini: 255 pagini
ISBN: 9733801453
Categorii: Poezie, Beletristică și critică
Antologie si prefata de Tudor Nedelcea.
Creatia poetica a lui Dosoftei, Miron Costin si Dimitrie Cantemir, prin originalitate si tematica, rezista oricarei analize pe criterii estetice, infirmand anumite prejudecati privind valoarea artistica a literaturii romane medievale. De aici si pana la scrierea Tiganiadei sau aparitia liricii erotice-sentimentale-patetice, a "primilor nostri poeti", a "diminetii poetilor" drumul este scurt si netezit.
Inaintea diminetii, apar, obligatoriu, inca nelimpezi, zorii imaginatiei si ai spiritului creator al poetilor medievali.(Tudor Nedelcea)
Din cuprins:Udriste Nasturel, Dosoftei, Antim Ivireanul, Dimitrie Cantemir, Miron Costin, Radu Greceanu, Anonimi etc...
Comandă online Stihuri la stema tarii la 3,35 lei Tudor Nedelcea, tiparită la editura Scrisul Romanesc în anul 1995. cu plata ramburs sau online cu cardul. Momentan titlul Stihuri la stema tarii nu este disponibil însa vă puteți înscrie pentru a fi notificat în momenul reaprovizionarii.
Prizonierul absentei
Asdreni
Gjeke Marinaj
120 pagini
An: 2013
Vino, Doamne
M.D.I.
Constantin Rusan
76 pagini
An: 2008
Taram Transcendent - Poeme (Camil Baltazar)
Fundatia pentru Literatura si Arta Regele Carol II
Camil Baltazar
136 pagini
An: 1939
Miracole
Albatros
Corneliu Vadim Tudor
184 pagini
An: 1986
Din lirica latina
Tineretului
210 pagini
An: 1964
Ultima varianta
Militara
Ion Arama
90 pagini
An: 1979
Hai sa ridem impreuna
Albatros
Nicolae Tautu
364 pagini
An: 1971
Jurnal cu Petre Tutea
Humanitas
Radu Preda
204 pagini
An: 1992
La Tiganci si alte povestiri (Editie 1969)
Pentru Literatura
Mircea Eliade
524 pagini
An: 1969
Romane - Venea o moara pe Siret. Demonul tineretii. Pastele Blajinilor
Cartea Romaneasca
Mihail Sadoveanu
656 pagini
An: 1988