Disponibilitate: nedisponibila
Disponibilitate: nedisponibila
Preț: 43,60 LEI
Autor(i): Elena Hatieganu
Editura: Medicala
Anul apariției: 2006
Nr. pagini: 590 pagini
Categorii: Medicină - Sănătate, Chimie, Învățamânt - Educație
Prezentare: Pornind de la progresele importante inregistrate in ultimii ani in domeniile biologiei, farmacologiei, ingineriei genetice, care au dus, la randul lor, la obtinerea unor medicamente foarte active in ceea ce priveste actiunea terapeutica, avand specificitate de actiune selectiva, autorii au elaborat aceasta lucrare, in 2 volume, facand posibila introducerea celor interesati in lumea medicamentelor de sinteza, domeniu atat de vast si de complex. Volumul I prezinta substantele farmaceutice dupa criteriul clasificarii farmacologice, folosind ca surse de informare normele internationale si cele mai recente date bibliografice de specialitate, precum si Farmacopeea Romana, editia a X-a. Fiecare substanta farmaceutica este prezentata cu denumirea comuna internationala, denumirea chimica si cateva denumiori comerciale, iar, pentru unele substante sunt prezentate cate o metoda de sinteza, principalele proprietati fizice si chimice, utilizarile terapeutice, modul de administare, dozele uzuale, aspectele farmacologice, mecanismele de actiune, efectele adverse si toxicitatea.
Cuprins: Sulfamide bacteriostatice. Antibiotice. Medicamente utilizate in tratamentul tuberculozei. Medicamente antihelmintice. Medicamente antiamibiene. Medicamente antivirale. Medicamente antifungice si antitricomonazice. Medicamente antimalarice. Medicamente antineoplazice. Medicamente cu actiune asupra sistemului nervos central. Anestezice locale.
Adresabilitate:. Farmacisti, rezidenti, studenti in farmacie si medicina
Comandă online Chimie terapeutica. Volumul I la 43,60 lei scrisă de Elena Hatieganu, tiparită la editura Medicala în anul 2006. cu plata ramburs sau online cu cardul. Momentan titlul Chimie terapeutica. Volumul I nu este disponibil însa vă puteți înscrie pentru a fi notificat în momenul reaprovizionarii.
Chimie analitica instrumentala. Metode optice de analiza
Reprografia Universitatii din Craiova
Maria Pleniceanu
127 pagini
An: 1995
Chimie analitica. Metode instrumentale de analiza
Universitaria Craiova
Maria Pleniceanu
200 pagini
An: 1994
Chimie - Curs si lucrari practice pentru Facultatea de Electrotehnica
Reprografia Universitatii din Craiova
Al. Popescu
206 pagini
An: 1991
O noua teorie asupra fenomenului acido-bazic si reactivitatii chimice, Volumul I
Sitech
Ioan Burnea
231 pagini
An: 1994
Fizica si chimia polimerilor, Volumul al II-lea - Polimerizarea radicala
Institutul Politehnic Bucuresti
Nicolae Cobianu, D. S. Vasilescu
427 pagini
An: 1979
Cartea medicului de medicina generala
Medicala
Marin Enachescu
814 pagini
An: 1972
Chirurgie orala si maxilo faciala, Volumul I (Burlibasa)
Medicala
Corneliu Burlibasa
615 pagini
An: 1995
Ftiziologie - Curs (Golli, Editie 1975)
Reprografia Universitatii din Craiova
Virgiliu Golli
188 pagini
An: 1975
Saturnismul cronic neprofesional
Helicon
Aurel Scaunas
95 pagini
An: 1995
Infectia urinara joasa necomplicata la femeie. Ghid de practica pentru medicii de familie
InfoMedica
Centrul National de Studii pentru Medicina Familiei
90 pagini
An: 2005
Dictionar istoric pentru examenul de capacitate si bacalaureat
Paralela 45
Constantiu Dinulescu
222 pagini
An: 1999
Matematica si rationamentele plauzibile
Stiintifica
G. Polya
328 pagini
An: 1962
Problems in Calculus of ne Variable (With elements of theory)
MIR
I. Maron
453 pagini
An: 1975
Matematica. Manual pentru clasa a IX-a. Scoala de arte si meserii
Niculescu
Alina Carmen Birta
104 pagini
An: 2004
Chimie analitica instrumentala. Metode optice de analiza
Reprografia Universitatii din Craiova
Maria Pleniceanu
127 pagini
An: 1995