Disponibilitate:  nedisponibila

Preț:  16,35 LEI

Modalitați de transport:
• 15,90 lei - prin Curier rapid (gratuit pentru produse de anticariat peste 69,00 lei / comandă)
• 13,90 lei - prin Easybox Sameday (gratuit pentru produse de anticariat peste 69,00 lei / comandă)

Autor(i):

Editura:

Anul apariției: 2005

Nr. pagini: 176 pagini

ISBN: 9737691059

Categorii: Învățamânt - Educație

Descriere

Colectia Istorie, teorie si critica literara.
Cum dispare, cu de la sine putere, realismul socialist, transformandu-se - in textele publicate dupa �90 - intr-un "realism atroce", ce oglindeste partile intunecate si incendiare ale existentei? Minimonografia Nicoletei Salcudeanu, critic, profesor si istoric literar, raspunde sugestiv si pertinent la aceasta intrebare, cartea ei constituind o un manual indirect de istorie a literaturii postdecembriste. Cartea se adreseaza elevilor, studentilor, precum si publicului larg de cititori.
stoc limitat

"Ca un eveniment a fost intampinat debutul Nicoletei Salcudeanu (cu Graffiti, Ed. Cartea Romaneasca, 1999) si de Nicolae Breban (a carui "iesire" la fileu e ea insasi graitoare prin "exceptionalitate") si de Alex. Stefanescu, si unul si celalalt relevand, macar in subsidiar, dar, altminteri, cu incantare, temeritatea anacronica a gestului. Nicoleta Salcudeanu nu va salva, fireste, specia de la destinatia sa muzeala, dar scrisul ei se inspira direct si fatis (de nu chiar cu tupeu) din traditia interbelica, luand de acolo (adesea prea in serios sau in exces) atat recomandarea de malitie, ca marca a inteligentei, cat si conceptul de critica-creatie. Comentariile sale sunt - mai ales atunci cand nu se lasa persecutate de pietate - opera de verva si de juisare, avand dezinvoltura, fragranta si nonsalanta sampaniei. Ele fac, fara indoiala, prioritar opera de seductie, iar daca, la limita, ar trebui ales intre un adevar (critic) fara sarm si un sarm (critic) fara adevar e mai mult ca sigur ca autoarea ar miza pe cel din urma". (Al. Cistelecan)
"Dupa cum se vede, si de aceasta data profetiile lui Al. Cistelecan s-au adeverit. Autoarea mai are de dat mult si bine in carti pana cand "adevarul critic" i se va infatisa; daca i se va infatisa vreodata." (Nicoleta Salcudeanu)


Comandă online Pasiente la 16,35 lei scrisă de Nicoleta Salcudeanu, tiparită la editura Ideea Europeana în anul 2005. cu plata ramburs sau online cu cardul. Momentan titlul Pasiente nu este disponibil însa vă puteți înscrie pentru a fi notificat în momenul reaprovizionarii.