Disponibilitate: nedisponibila
Preț: 23,08 LEI
ISBN: 9786068031095
Autor(i): Constantin Zarnescu
Editura: Scrisul Romanesc
Colecția: C. Brancusi
Anul apariției: 2009
Nr. pagini: 216 pagini
Categorii: Artă și Fotografie
"Operele de arta nu sunt decat niste oglinzi, in care fiecare vede ceea ce i se aseamana lui". "Arta nu este o intamplare". "Arta trebuie sa apropie, iar nu sa departeze, sa umple, iar nu sa sape prapastii - in bietele noastre spirite, si asa destul de rascolite de intrebari". "Coloana infinirii va fi una dintre minunile lumii...". "Eu am facut piatra sa cante - pentru Umanitate".
C. Brancusi
Aforismele lui Brancusi, adevarate concepte de intelepciune, vin sa completeze profilul acestui creator de exceptie, si oricare dintre ele reprezinta o reflectie asupra vietii si artei: "Viata este ca si o moneda: trebuie sa stii cum sa o risipesti, mai exact, cum sa o folosesti".
In imensa bibliografie dedicata lui Brancusi, volumul de aforisme si cugetari ingrijit de Constantin Zarnescu devine o restituire de o valoare inestimabila si Scrisul Romanesc apreciaza in mod deosebit gestul fidel de a fi incredintat din nou manuscrisul editurii craiovene.
Florea Firan
Comandă online Aforismele lui Brancusi la 23,08 lei isbn 9786068031095 scrisă de Constantin Zarnescu, tiparită la editura Scrisul Romanesc face parte din colecția C. Brancusi. cu plata ramburs sau online cu cardul. Momentan titlul Aforismele lui Brancusi nu este disponibil însa vă puteți înscrie pentru a fi notificat în momenul reaprovizionarii.
Iesirea la mare
Dacia
Constantin Zarnescu
238 pagini
An: 1985
Meda - mireasa lumii
Dacia
Constantin Zarnescu
200 pagini
An: 1979
Aforismele lui Brancusi
Scrisul Romanesc
Constantin Zarnescu
9786066742818
282 pagini
An: 2020
A saptea arta. Scrieri despre arta filmului
Meridiane
446 pagini
An: 1966
Pictori din Montmartre
Meridiane
22 pagini
An: 1986
Degas dans desen
Meridiane
Paul Valery
104 pagini
An: 1968
Puterea muzicii
Muzicala a Uniunii Compozitorilor
Georges Duhamel
152 pagini
An: 1970
Grigorie condamnat la glorie
Grafema Libris
Ion Proca
155 pagini
An: 2006